Opencart il ilçe eklentisi

Opencart ülkemizde Opensource olarak kullanılan belki de en yaygın e-ticaret yazılımı olma özelliğini taşıyor. Bir çok özelliği ile ön plana çıkan Opencart, çeşitli modifikasyonlar sonrası bir çok ücretli paketlerle yarışabilir duruma geliyor.

Fakat tüm bu avantajlar kendisinde yer almasına rağmen bir kaç eksik noktayı tespit edebiliyoruz. Özellikle ülkemizde kullanılan ödeme ve kargo ihtiyaçlarını karşılayan modülleri henüz mevcut değil.

Bu modül yada entegrasyonlar için Opencart üzerinde geliştirme yapmamız gerekmekte. Bugün buna benzer bir geliştirmeden bahsedeceğim.

Opencart il ilçe eklentisi

Özellikle sipariş ekranında kullanıcı/müşterilerin adres ve bölgelerini seçebileceği il,ilçe gibi bir alan bulunmamakta. Bu bana göre Opencart üzerinde bulunması gereken önemli bir özellik. Bu eksikliği gidermek adına küçük ama güzel bir eklenti yazdık.

Bu küçük eklenti Vqmod desteği ile çalışmakta olup orijinal site dosyalarınıza dokunmamakta.

Eklentiyi edindikten sonra yapmanız gereken bir kaç küçük adım bulunmakta.

Kurulum:

SQL klasöründe bulunan ililce.sql dosyasını veritabanınıza yükleyiniz.
Vqmod ve catalog klasörlerini ftp ile sitenizin yüklü olduğu dizine aktarınız.
Cache ve session (site geçmişini) gibi değerlerinizi temizleyiniz.

Bu işlemleri tamamlandıktan sonra ödeme, adres, fatura, sipariş gibi alanlarınızın üzerinde il, ilçe görünü yer alacaktır.

Önemli hatırlatma: Şuan bu eklentiyi sadece default tema ve yapı üzerinde geliştirdik. Özellikle Journal gibi tema yada ödeme sayfaları üzerinde kullanacaksanız çalışmayabilir.

Bu gibi özel yapı yada temalar için güncelleme çıkaracağım.

Opencart il ilçe eklentisi

8

You May Also Like

About the Author: ismailcakir

Uzmanlık alanım php olmakla beraber, Codeigniter, Laravel freamworkleri kullanmaktayım. NodeJs, Vue, Flutter ile de geliştirmeler yapmaktayım.

12 Comments

  1. Merhaba İsmail Bey,
    Opencart 3.0.3.2 ve journal teması kullanıyoruz. İlçe eklentisini almak ve kullanmak istiyoruz. Tema ile uyumlu mu veya temaya uyumlu hale getirilebiliyor mu acaba? Teşekkürler.

      1. Evet, opencartta en çok kullanılan tema. lisanslı temamız var. güncelleme için lazım olursa paylaşabilirim İsmail Bey.

  2. Evet, opencartta en çok kullanılan tema. lisanslı temamız var. güncelleme için lazım olursa paylaşabilirim İsmail Bey.

  3. bu modül için tutar cok fazla değilmi malum ülkemizde dolar aldı başını gidiyor uygun bir fiyata verirmisiniz modülü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir